Wzory z kostki brukowej – inspiracje

Porady
Źródło: Polbruk

Kostka brukowa to nie tylko praktyczny, ale też elegancki sposób na ścieżki, schody i taras w ogrodzie. Producenci proponują coraz to nowe kolory i kształty, a projektanci wymyślają niebanalne aranżacje. I chodzi tu nie tylko o dobór odpowiedniej kostki i grę kolorami, ale również tworzenie ciekawych wzorów.

Coraz większy wybór kolorów, kształtów i rozmiarów kostki brukowej sprawia, że można z niej ułożyć nie tylko proste chodniczki, ale też kompozycje o subtelnych i oryginalnych kształtach, takich jak łuki i koła. To jednak nie wszystko. Ciekawym sposobem na urozmaicenie powierzchni wyłożonej brukiem są również wzory. Efektownie będą się prezentowały w szczególności na dużych powierzchniach, takich jak podjazdy czy koła pod grillowisko. Co jednak najważniejsze, z powodzeniem można je zastosować zarówno w przypadku domów i ogrodów nowoczesnych jak i tych w stylu klasycznym.

Nowocześnie

Nowoczesność nie lubi przesady. Jeśli zatem myślimy o stylowej i ponadczasowej aranżacji, trzeba pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze, ilość wykorzystanych kolorów powinna być ograniczona do minimum. Najlepiej jeśli skupimy się na dwóch, ewentualnie trzech barwach: kontrastujących lub z tej samej palety. Po drugie, wzory nie powinny być nazbyt ozdobne. Kwiaty, ślimaki i inne szlaczki w tym wypadku nie wchodzą w grę. A co się sprawdzi? Elegancko i nowocześnie będą wyglądały pasy w innym niż chodniczek kolorze. Można je ułożyć zarówno z boków (będą wówczas szły równolegle do ścieżki) lub poprowadzić prostopadle, co da efekt schodków. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by chodnik przed domem wyglądał jak nowoczesny dywan w geometryczne wzory lub abstrakcyjne mazy. Taki efekt uzyskasz, wybierając bardzo małą kostkę i przecinając ścieżki półłukami.

Źródło: Polbruk

Źródło: Polbruk

Niepowtarzalnie

Jeśli chcesz, aby Twoje brukowane kompozycje były absolutnie niepowtarzalne, postaw na wzory, których z pewnością nie znajdziesz nie tylko na sąsiadujących z Twoją posesjach, ale być może i w całym mieście. Wzór, który wybierzesz, zależy tak naprawdę wyłącznie od Twojej wyobraźni, umiejętności wykonawcy i możliwości, jakie daje sama kostka.
Jeśli cały plac przed budynkiem chcesz wyłożyć kostką, przy jednym kolorze może on wyglądać odrobinę nudno. Wystarczy jednak, że na powierzchni wyznaczysz kolorami dodatkowe obszary: ścieżkę prowadzącą do domu, miejsce na stolik i parasol w lecie czy stanowisko dla samochodu, a całość nabierze charakteru.

Źródło: Polbruk

Źródło: Polbruk

Na dużych powierzchniach efektownie będą się również prezentowały unikatowe wzory, takie jak egipskie szlaczki, ślimaki czy kwiaty. Można postawić również na klasykę, czyli koło, i pobawić się kolorami.

Źródło: Polbruk

Źródło: Polbruk