Układanie kostki brukowej cz. II

Porady
5

Wyznaczenie terenu, korytowanie, wykonanie podbudowy, zadbanie o odpływ wody to najważniejsze i najtrudniejsze punkty wykonywania chodników ogrodowych czy podjazdu. Ale i samo układanie bruku to proces, podczas którego można popełnić sporo błędów. O czym należy pamiętać?

Krawężniki

Nim ruszymy z układaniem kostki konieczne jest wykonanie odpowiedniego obramowania. W tym punkcie istotne są dwie kwestie.

Po pierwsze, by obramowanie było solidne, układamy je na betonowej ławie, czyli fundamencie z pół suchego betonu. Dzięki temu nawierzchnia będzie jeszcze bardziej wytrzymała.
Po drugie, grubość krawężnika musi być dobrana do grubości kostki. Jeśli wykonujemy chodnik czy taras i zdecydowaliśmy się na bruk o grubości od 4 do 6 cm, nasze obrzeża powinny mieć 6 cm. Jeśli robimy podjazd i stosujemy kostkę o grubości 8 cm lub nawet więcej, potrzebne będą krawężniki co najmniej 8-centymetrowe.

Kostka

Kiedy podbudowa, podsypka i obramowania są już wykonane, przychodzi czas na układanie kostki. Mogłoby się wydawać, że to już zaledwie formalność i nie można popełnić w tym miejscu większego błędu, ale to nie prawda. Na etapie układania bruku ważnych jest kilka czynników.

Fugi
Największą trudnością podczas układania kostki jest zachowanie równej odległości pomiędzy poszczególnymi elementami. Ważne jest, by kostki nie były ułożone ani zbyt ciasno ani zbyt luźno, gdyż może to powodować ich pękanie.
Jak sobie pomóc? Kupując specjalną kostkę, która jest zaopatrzona w odpowiednie wypustki. Dzięki temu fugi będę równiutkie.

Docinanie
Czasem nie ma innego wyjścia i by idealnie wypełnić wyznaczoną powierzchnię, trzeba kostkę przyciąć. Oczywiście takiej sytuacji można uniknąć, pod warunkiem, że przygotujemy dobry i szczegółowy projekt i kupimy odpowiedni materiał: kostkę trapezową na łuki, małą kostkę na wąskie chodniczki.
Jeśli jednak docinanie jest koniecznością, fragmenty bruku umieszczamy zawsze na obrzeżach, by były jak najmniej widoczne.

Dobry kierunek
Niby nic, ale tak naprawdę całkiem istotna sprawa. Kostkę układamy w taki sposób, by jej długość pokrywała się z kierunkiem ruchu (kostkę układamy wzdłuż, a nie w poprzek chodnika). To kolejny czynnik, który może pozytywnie wpłynąć na jej trwałość.

Ubijanie
Ułożoną kostkę ubijamy. Kostka brukowa w momencie układania powinna wystawać do 3 cm nad ziemią. Podczas pracy wibratora różnica ta zostanie odpowiednio zniwelowana.

Wypełnianie spoin
Do wypełniania fug stosujemy piasek. Dzięki niemu woda nie zatrzymuje się na powierzchni, ale wsiąka w glebę.