Stonowane szarości czy ogniste barwy – kiedy postawić na minimalizm, a kiedy na odważne kolorystyczne połączenia?

Porady
Bruk-Bet, płyty brukowe Prospect

Planując wygląd ogrodu, możemy wziąć pod uwagę dwie główne opcje kolorystyczne: zdecydować się na bardziej stonowane elementy w odcieniach szarości, by nie odciągać uwagi od zieleni, lub postawić na awangardową, kolorową, efektowną kostkę. Nasza decyzja nie powinna być jednak zależna wyłącznie od aktualnych trendów. Aranżacja, którą wybierzemy, to rozwiązanie na długie lata i musi być odzwierciedleniem naszego gustu, charakteru oraz stylu życia.

Nowoczesna prostota

Szarość ma wiele zalet. Jest surowa, minimalistyczna, elegancka, toteż znakomicie sprawdzi się w przypadku nowoczesnych aranżacji. Szary idealnie komponuje się z różnymi stylami i kolorami, zarówno jeśli chodzi o wyposażenie, np. meble czy altany, jak również roślinność. Z całą pewnością warto po niego sięgnąć, kiedy nasz ogród obfituje w kwiaty czy bujnie kwitnące krzewy. Szare kostki i płyty będą wspaniałym tłem dla feerii barw, jaką może stworzyć roślinność ogrodowa. Dużą popularnością cieszy się również popielaty bruk w dużych rozmiarach, gdyż idealnie pasuje do rozległych przestrzeni. Co więcej, przypomina prawdziwy kamień, czym podkreśla naturalne oblicze ogrodu.

 

Bruk-Bet, płyty brukowe Prospect

Bruk-Bet, płyty brukowe Prospect

Przestrzeń miejska

Szary bruk o różnych rozmiarach jest też niezwykle chętnie stosowany w przestrzeni miejskiej. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim uniwersalnemu charakterowi. Szarość nie zakłóca dominującej w danym mieście architektury i stanowi dobre tło zarówno dla nowoczesnych wieżowców jak i starych kamienic.

Kolorowa awangarda

Jeżeli chcemy, by nasz ogród prezentował się nowocześnie i oryginalnie, możemy się zdecydować na użycie nie tylko bruku zróżnicowanego pod względem kształtu, lecz również koloru. Wybór kostki w odcieniu żółtym lub czerwonym sprawi, że nadamy naszemu ogrodowi czy tarasowi południowego, nieco romantycznego charakteru. Marzysz o odrobinie szaleństwa? Wprowadzisz ją, układając kolorową kostkę w fantazyjne wzory. Taka forma ogrodu powinna zostać jednak skrupulatnie przemyślana i zaplanowana, aby wraz z otaczającą zielenią, meblami czy dodatkami tworzyła spójną całość i nie sprawiała wrażenia chaotycznej czy kiczowatej. Jeśli elewacja budynku i ogród obfitują w kolorowe elementy i detale, dodatkowa barwna nawierzchnia może sprawić, że całość będzie wyglądała dość pretensjonalnie.

547

Bruk-Bet, kostka Visio