Schody z kostki brukowej – jak je wykonać?

Porady
Źródło: Libet

Jeśli poradziliśmy sobie z wykonaniem chodniczków z kostki brukowej, schody również nie powinny stanowić dla nas większego problemu. Najważniejsze w tym wypadku jest odpowiednie przygotowanie gruntu. No i rzecz jasna dobór kostki, bloków schodowych oraz palisad, które w połączeniu z domem i ogrodem stworzą elegancką całość.

Krok 1

Stabilność gruntu przy budowie schodów jest niezwykle ważna.

Jeśli nie chcemy, by ziemia się osypała, czy nawet obniżyła, a schody zapadły i zniszczyły, konieczne jest wzmocnienie gruntu. W tym celu najlepiej będzie zadbać o odpowiednią podbudowę czy podsypkę. Podobnie jak w przypadku układania chodników wykonujemy ją z drobnego, zwalcowanego kruszywa. Jeśli grunt jest wyjątkowo mało stabilny, może się okazać, że niezbędne będzie wykonanie podbudowy z suchego betonu. Oczywiście, zanim przystąpimy do wzmacniania gleby trzeba ją odpowiednio wykorytować w miejscu, w którym powstaną schody.

Krok 2

Ilość i wielkość schodów trzeba dobrze zaplanować

Jeśli chodzi o ilość schodów, to jest ona uzależniona od różnicy pomiędzy poziomami, które chcemy połączyć. Szerokość (głębokość schodów) powinna być dobrana w taki sposób, by nie trzeba było przycinać kostki. Nie tylko ułatwi nam to pracę, ale też pozytywnie wpłynie na stabilność i trwałość konstrukcji oraz jej estetykę. Długość z kolei zależy wyłącznie od naszych upodobań oraz powierzchni, jaką dysponujemy.

Krok 3

Układanie schodów zaczynamy od obramowania.

Układanie poszczególnych stopni zaczynamy od obrzeży. Pozwalają one nadać stopniom pożądany kształt – prostokąta lub łuku. Palisada, podobnie jak krawężniki chodniczków, powinna być osadzona na betonowej ławie. Jeśli projekt był dokładny i wszystko dobrze wymierzyliśmy, wypełnienie ramy kostką powinno być już tylko formalnością.

Krok 4

Efekt końcowy

Ostatni krok to fugowanie. Jeśli cała konstrukcja jest już gotowa, pozostaje nam wypełnić fugi pomiędzy kostką. Do tego celu najlepiej posłuży piasek płukany.