Schody z kostki brukowej – inspiracje

Porady
Źródło: Libet

Przestrzeń wokół domu stwarza pole dla wyobraźni i daje niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne. Trawniki, chodniczki, brukowane koła, oczka wodne, kwiatowe rabaty. Jeśli powierzchnia jest dość jednolita, można nadać jej dynamizmu. Jeśli różnice między poziomami są znaczne, można je subtelnie złagodzić. Co zrobić, by wejście do naszego domu było eleganckie, a ogród był dobrze przemyślaną całością? Wystarczy wprowadzić schody.

Decydując się na schody zewnętrzne, warto pamiętać, że nie muszą one mieć postaci topornych, betonowych bloków. Zwłaszcza że te potrafią odebrać urok najpiękniejszemu budynkowi. Wykorzystanie kostki brukowej i bloków ze szlachetnych kruszyw pozwala stworzyć unikatowe kompozycje – funkcjonalne i efektowne. Oto kilka pomysłów.

Stopnie blokowe

To najszybszy i najprostszy sposób na wykonanie stopni w ogrodzie. Są solidne, duże i prezentują się bardzo stylowo. Co więcej, decydując się na takie rozwiązanie, wybierać możemy wśród różnych typów nawierzchni: gładkich i chropowatych, oraz kolorów, np. granitu żółtego, kremowego, różowego, miedzianego czy szarego. Zastosowanie szlachetnych kruszyw skalnych sprawia, że schody blokowe idealnie sprawdzają się zarówno w aranżacji nowoczesnej jak i tradycyjnej. Można je wykorzystać do wykonania wejścia do domu, wejścia na taras czy połączenia różnych poziomów nawierzchni w ogrodzie, np. chodniczka z podjazdem. Stopnie blokowe znajdziemy w ofercie marek Libet i Bruk-Bet. Wyjątkowo efektownie prezentują się zwłaszcza bloki schodowe Drewno Ogrodowe, których kolor, kształt i faktura imitują wygląd drewnianych bali.

Źródło: Libet

Źródło: Libet

Stopnie kątowe i okładzinowe

Alternatywą dla schodów blokowych są stopnie kątowe i okładzinowe. W tych pierwszych stopień i podstopnica zostały połączone w jedną całość. W drugich elementy te występują oddzielnie. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykonania zarówno całkowicie nowych schodów jak również obłożenia starych.
Stopnie okładzinowe dają najwięcej możliwości aranżacyjnych. Po pierwsze, pozwalają na wykonanie charakterystycznego wypustu, który kompozycji dodaje eleganckiego sznytu. Po drugie, rozwiązanie to daje możliwość wykonania schodów w dwóch różnych kolorach (zarówno stopień jak i podstopnica mogą mieć różne odcienie). Stopnie kątowe i okładzinowe dostępne są w kolekcji marki Bruk-Bet.

Stopnie z kostki

Stopnie można wykonać również samodzielnie, wykorzystując do tego celu kostkę brukową oraz obrzeża i palisady. Rozwiązanie takie zajmuje co prawda nieco więcej czasu, ale ma sporo zalet. Po pierwsze, pozwala uzyskać dowolny kształt, np. półkola czy fali. Po drugie, daje nieograniczone możliwości przy doborze kolorów i tworzeniu wzorów. Po trzecie, obrzeża i palisady pozwalają regulować wysokość stopni. Co najlepiej sprawdzi się w tym wypadku? Efektownie będzie się prezentowała palisada łamana lub bloczek łupany marki Polbruk.

Źródło: Libet

Źródło: Libet