Płyty ażurowe – rozwiązania przyjazne naturze

Porady
Libet, płyta Stream Line

Płyty ażurowe mają szerokie zastosowanie w ogrodzie. Mogą zostać użyte nie tylko jako nawierzchnia chodniczków czy podjazdów, ale też jako zabezpieczenie czy wsparcie skarp. Warto rozważyć użycie płyt zamiast klasycznego bruku, głównie dlatego, że ułatwiają wchłanianie wody przez grunt, a w przypadku opadów deszczu lub śniegu charakteryzują się o wiele lepszą przyczepnością niż bruk i płyty betonowe.

Właściwe odprowadzanie wody

Właściciele terenów zielonych często muszą mierzyć się z problemem nieprawidłowego odprowadzania deszczówki. To zjawisko może mocno zaszkodzić roślinności czy nawet całkowicie ją zniszczyć. W najgorszym wypadku może przyczynić się do zalania budynku czy nawet – w przypadku terenów niżej położonych – całych posesji. Płyty ażurowe rozwiązują ten problem. Są w znacznym stopniu biologicznie czynne, co pomaga w odprowadzaniu nadmiaru wody oraz w naturalnej filtracji gruntu.

Uniwersalna i ozdobna

Dodatkową zaletą płyt ażurowych jest możliwość łączenia ich z trawą, żwirkiem czy mchem. Mnogość dostępnych kształtów i barw sprawi, że możliwe będzie idealne dopasowanie zarówno do przestrzeni zaprojektowanych zgodnie z najnowszymi trendami, jaki i tych klasycznie urządzonych. Podłoże pokryte płytami ażurowymi prezentuje się znacznie bardziej estetycznie niż rozlegle, jednolicie brukowane powierzchnie.

Libet, płyta Stream Line

Libet, płyta Stream Line

Niski koszt

Kolejnym atutem płyt ażurowych jest znacznie niższa od bruku cena i łatwość montażu. Przygotowanie terenu przed położeniem płyt ażurowych nie różni się wiele od przygotowań przed położeniem kostki brukowej. Jednak końcowy nacisk na podłoże jest znacznie mniejszy, dzięki czemu płyty rzadziej się zapadają i odkształcają teren. Poza tym, płytami nie musimy pokrywać całego podłoża, możemy tylko adekwatnie do potrzeb wzmocnić konkretne fragmenty podjazdu, ścieżki czy ogrodu, co znacznie ułatwi samodzielny montaż.

Płyty ażurowe będą idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy uniknąć całkowitego wybetonowania terenu. Mogą one być neutralnym tłem dla ogrodu lub jego uzupełnieniem oraz ozdobą. Są świetnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na ekologicznym charakterze terenu. Pokrycie nawierzchni płytami ażurowymi powinno być szczególnie rozważane przez osoby, które chcą rozwiązać problem z podmokłym lub nierównym terenem.