Planujemy budowę tarasu. Na co zwrócić uwagę?

Porady
Źródło: Libet, Impressio - Toscania

Budowa tarasu wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu ważnych decyzji. W końcu efektem prac ma być miejsce, w którym będziemy spędzać wolny czas i które będzie nam służyło przez długie lata. O czym pamiętać, podejmując się tej inwestycji?

Podbudowa

Budując taras mamy do wyboru kilka opcji. Po pierwsze, możemy zrobić betonową wylewkę i na niej położyć np. płytki. Po drugie, bezpośrednio na gruncie możemy położyć kostkę czy płyty tarasowe. Wybór drugiej możliwości wydaje się zdecydowanie bardziej sensowny. Dlaczego? W przypadku zastosowania betonu nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek pomyłki. Kostka jest rozwiązaniem szybszym, prostszym i tańszym.

Materiał

Materiał, z którego wykonamy taras, jest niezwykle istotny. Po pierwsze, nawet zadaszony taras jest narażony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak mróz, deszcz, śnieg, a zatem konieczne jest zakupienie materiału mrozoodpornego.

Po drugie, musimy pamiętać, że taras jest miejscem, po którym – gdy przyjdą goście – będziemy krążyć z talerzami i tackami ze szklankami i po którym będą biegały dzieci, a zatem musi mieć bezpieczną nawierzchnię. Warto zatem wybrać model o nieco nieregularnej, antypoślizgowej powierzchni, np. z łuskanego kamienia.

Źródło: Libet, Impressio - Toscania

Źródło: Libet, Impressio – Toscania

Grubość kostki

W przypadku tarasu najlepiej sprawdzi się kostka o grubości od 4 do 6 cm. Parametry te to gwarancja trwałości i satysfakcji na długie lata.

Estetyka

Wybierając kostkę na taras musimy pamiętać o tym, aby jej charakter współgrał z materiałem, z którego wykonaliśmy chodniczki czy podjazd. Jeśli ścieżki wokół domu są wyłożone industrialną, szara płytą, taras z ciepłego piaskowca, przywołującego na myśl urokliwe toskańskie ogrody nie będzie dobrym rozwiązaniem. Zanim zatem zdecydujemy się na budowę tarasu warto pokusić się o wykonanie projektu aranżacyjnego. Zwłaszcza jeśli posiadamy działkę o dużej powierzchni. Dzięki pomocy fachowców uzyskamy efektowną, ładnie komponującą się całość.

Efektowne dodatki

Chcesz, aby Twój taras był jedyny w swoim rodzaju? Pomyśl o nietypowych rozwiązaniach. Po pierwsze, możesz wybrać płytę o oryginalnym kształcie czy fakturze, np. kamień, który układa się niczym puzzle. Po drugie, ciekawy efekt uzyskasz dzięki eleganckim wykończeniom, takim jak okrągłe słupki.

3

Żródło: Libet, Impressio – Monza Elegante