Mała architektura, czyli detale, które mają wielkie znaczenie w aranżacji ogrodu

Porady
DSC_2573

Bez względu na to czy dysponujemy dużą czy małą przestrzenią wokół domu, do jej zaprojektowania należy podejść z rozwagą, ale też wyobraźnią. Teren zielony powinien współgrać ze stylistyką domu, uzupełniać ją i podkreślać jej charakter. Najczęściej podczas projektowania ogrodu skupiamy się na roślinach, zapominając przy tym, że o aranżacji decydują również elementy takie jak ogrodzenie, ścieżki, palisady czy donice.

Wydzielony trawnik i rabaty kwiatowe

Jeżeli zadbany trawnik i rabatki są naszą dumą, warto je dodatkowo zabezpieczyć i wyróżnić. Świetnie do tego celu posłuży brukowane obrzeże o prostych, minimalistycznych kształtach. Dzięki niemu teren zachowa płaski, harmonijny charakter a równocześnie stanie się bardziej wyrazisty.
W przypadku kiedy będziemy chcieli nie tylko stylowo wykończyć ścieżkę czy chodnik, lecz również wyróżnić kwiaty i krzewy, lekko podwyższone obrzeże będzie idealnym rozwiązaniem. Duży wybór kolorystyczny zagwarantuje perfekcyjne dopasowanie.
Warto pamiętać, że obrzeża trawiaste pełnią nie tylko funkcję ozdoby, ale i mają znaczenie praktyczne: zabezpieczają trawnik przed rozrastaniem się chwastów.

Obrzeże Palinea/Polbruk

Obrzeże Palinea/Polbruk

Wzmocnienie terenu

 

Jeśli nasz dom znajduje się na terenie mocno pochylonym, w planie ogrodu powinniśmy uwzględnić zastosowanie palisad. Zabezpieczają one ziemię przed osuwaniem się a także oddzielają klomby i rabaty od trawnika. Palisady będą również niezawodne, kiedy będziemy chcieli wyróżnić część ogrodu poprzez wzniesienie. Ten zabieg optycznie powiększy jego powierzchnię i ułatwi roślinom dostęp do słońca. Faktura palisad może przypominać naturalny łupany kamień, dzięki czemu rewelacyjnie wkomponują się one w klimat ogrodu.

Ozdobne ogrodzenie

Kolejny elementem pełniącym zarówno funkcję ozdobną, jak i zabezpieczającą jest gazon. Po pierwsze, służy on do wzmocnienia lub zabudowania skarpy. Po drugie, można go stosować zamiennie z palisadą. Gazony będą perfekcyjnym rozwiązaniem w przypadku kiedy nie interesuje nas wysokie i ciężkie ogrodzenie. Równie dobrze sprawdzą się jako donice lub dodatek do murku podporowego czy przepierzenia. Mogą również stać się podstawą minimalistycznego ogrodu z sukulentami lub imponującej rozmiarami ekspozycji kwiatów wiszących.

DSC_2573

Gazon Abax/Polbruk