Kostka brukowa – jaka grubość do jakich projektów?

Porady
Źródło: Polbruk, kolekcja: Nostalite Prima

Wybór kostki brukowej do ogrodu to nie tylko kwestia koloru, kształtu i wielkości, ale również grubości. Dlaczego to tak istotne? Bo od niej zależy trwałość naszej ścieżki, tarasu czy podjazdu.

Grubość kostki musi zostać dostosowana do charakteru powierzchni, a dokładnie do obciążeń, jakim będzie ona poddawana. Jeśli po wybrukowanym terenie będziemy się poruszać wyłącznie pieszo, grubość kostki może być mniejsza. Jeśli jednak w planach mamy parking przy magazynie, po którym każdego dnia przejedzie kilka samochodów dostawczych czy ciężarowych, zastosowany bruk musi być odpowiednio grubszy.

Chodniki

Na powierzchniach, po których będzie się odbywał wyłącznie ruch pieszy, a zatem ścieżkach ogrodowych, chodnikach, alejkach, można zastosować kostkę o grubości 4-6 cm. W tym wypadku sprawdzą się również stosunkowo cienkie płyty ogrodowe (3-4 cm).

Podjazdy

Nawet jeśli kostkę kupujemy wyłącznie do ogrodu, jej grubość powinna być zróżnicowana. O ile bowiem ruch odbywający się po okalających budynek chodniczkach będzie stosunkowo niewielki i zawsze pieszy, o tyle po wjeździe do garażu czy placu przed domem najprawdopodobniej będą się poruszały samochody osobowe. A powierzchnie z takim obciążeniem wymagają zastosowania kostki brukowej o grubości co najmniej 6 cm.

Parkingi i drogi dojazdowe

O ile kostka o grubości 6 cm dobrze sprawdzi się na posesjach prywatnych, o tyle na terenach przy zakładach produkcyjnych, parkingach czy drogach dojazdowych konieczne będzie zastosowanie elementów o grubości przynajmniej 8 cm. Powód? Po powierzchniach tych będą się poruszały samochody ciężarowe.

Tarasy i schody

W przypadku tarasów i schodów sytuacja jest taka, jak przy ciągach pieszych. Do ich wyłożenia wystarczy kostka brukowa lub płyty o grubości ok. 4-6 cm.